Тревожно – депресивното разстройство включва както симптомите на тревожност , така и на депресия,едновременно и не може да бъде поставена диагноза – само тревожност или само депресия.
Депресията e афективно разстройство. То е много често срещано, като засяга по-често жени, поради хормонални и конституционални особености. Началото е обикновено в млада и средна възраст.
Етиопатогенеза:
- Психологични механизми – депресивните личности приемат неудачите за личен провал, което резултат от собствена непълноценност; лошите периоди или неуспехи се приемат за непоправими и трайни.
- Биологични механизми – фамилният; разстройство на мозъчните моноамини, като главно място сред тях заема дисфункцията на серотонинергичната система.
Клинична картина:
- дистимия – подтиснато настроение;
- анхедония – липса на радост и загуба на интерес.
- астения – повишена уморяемост;
Като могат да се добавят и:
- безапетитие;
- безсъние, загуба на телесно тегло;
- мисли за вина; двигателна подтиснатост; нар.концентрация на вниманието; мисли за вина и безперспективност; суицидни мисли; разстройство на сексуалното влечение безпричинни болки и усещания в различни части на тялото
Диагностика: – наличието на дистимия, анхедония, астения за период поне 2седмици, плюс някои от факултативните симптоми. Характерно за юношеството тук могат да се вкл.-приема на вещества, анорексични, булимични кризи, рисковани постъпки, суицидни опити, ексцесии и др.
Лечение – психотерапия, а при необходимост включване и на медикаменти.